Zengin ve Dengeli Bir Diyet

Japon Kadınlarından Zayıf Kalmaya Yardımcı 6 Beslenme Alışkanlığı

Japon kadınlarından zayıf kalmaya yardımcı olabileceğini düşündüğümüz bir kaç taktik aldık. Bildiğiniz gibi Japon kadınları dünyanın en güzel ve fit kadınları sayılmaktadırlar. 30 yaşlarına geldiklerinde 18, 40 yaşlarında ise ancak 25 yaşında görünmekteler. Ayrıca dünyanın en uzun yaşayan insanları japon kadınlarıdır.

Biz Yaşam Reçeteleri olarak japonların beslenme alışkanlıklarını inceleyerek gerçekten işe yarayan beslenme sırlarını sizler için hazırladık.

1- Zengin ve Dengeli Bir Diyet

Zengin ve Dengeli Bir Diyet
Zengin ve Dengeli Bir Diyet

Japon hanımlarının sadece sushi yediğine inanmak genel bir yanılgıdır. Bunun tersine beslenme alışkanlıkları çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Balık, deniz bitkileri, sebzeler, soya, pirinç, meyve ve yeşil çay gibi bir çok gıda ürünü diyetlerinin içerisinde yer alır. Japon diyetleri çok yönlü ve dengelidir. Neredeyse yüksek kalorili tüm gereksiz gıdalardan arınmıştır.

Tazelik ve o mevsim gıdası olması byük önem taşır. O mevsimin balıkları da diyetlerinde büyük yer alır. Kış aylarında et, balık, sıcak içecekler ve çorbalar tercih edilirken, yaz aylarında ise soğuk çorbalar, diğer deniz ürünleri, soğuk “ramen” ve salata tecih edilmektedir.

2- Pişirme Teknikleri

Pişirme Teknikleri
Pişirme Teknikleri

Japonlar geleneksel olarak yemeklerini ızgarada, güveçte veya özel bir tavada minimum yani en az yağda kızartarak pişirirler. Sebzeleri dilimleyerek hem daha güzel görünmesini sağlarlar hem de daha çabuk pişmesine yardımcı olurlar. Bu pişirme teknikleri sayesinde yiyeceklerin besin değerlerinin korunmasına yardımcı olurlar.

Sebzelerin suları bir çok anayemeğin temelini oluşturur. Japon kadınları baharatlar konusunda oldukça dikkatlidir. Özellikle yemeklerin hafif olmasına ve mideyi, karaciğeri ve böbrekleri yormamasına özen gösterirler. Japon mutfağının özünü doğal güzellik, renkler ve aroma oluşturur.

3- Yemek Kültürü

Yemek Kültürü
Yemek Kültürü

Yemek Japonyada bir ritüel şeklindedir. Küçük lokmalarla ve yavaşça yenir yemekler. Yemeklerin sunulduğu tabaklar ve kaseler küçüktür. Yemeklerin doğal tadını ve görüntüsünü korumak istedikleri için çok nadir yemekleri süslerler. Yemekler kesinlikle farklı tabaklarda servis edilir. Aynı tabağa birden fazla çeşit yemek konmaz. Tabaklar kesinlikle ağzına kadar doldurulmaz. Bu şekilde gereğinden fazla yemek yemenin de önüne geçilmiş olur. Zayıf kalmaya yardımcı olaması açısından en önemli tiyorlardan birisi ise asla tamamen doyana kadar yemek yememeniz. 

4- Ekmek Yerine Pirinç

Ekmek Yerine Pirinç
Ekmek Yerine Pirinç

Pirinç her öğünün vazgeçilmez bir parçasıdır. Yağ ve tuz kullanılmadan pişirilmesi ise oldukça önemlidir. Bizim her öğünümüzde ekmek kullanmamız gibi onlar bu şekilde pişirilen pirinç kullanarak zayıf kalma konusunda büyük avantaj sağlarlar.

5- Kahvaltı Günün Ana Yemeğidir

Günün Anayemeği Kahvaltı
Günün Anayemeği Kahvaltı

Kahvaltı Japonlar için günün en önemli öğünüdür.  Onların ana öğününü oluşturan kahvaltıda birkaç çeşit yemek bulunur. Bunların arasında genellikle balık, pirinç, omlet, miso çorbası, soya soslu sebzeler, deniz mahsülleri ve çay bulunur. Zayıf kalmaya yardımcı olması açısından bir çok diyetisyen de kahvaltının öneminden bahsetmektedi.

6- Şekersiz Tatlılar

Şekersiz Tatlılar
Şekersiz Tatlılar

Tatlı nadir durumlarda sofrada bulunur ve genellikle çok az miktarlardadır. Japonların tatlıdan beklentileri bizimkinden oldukça farklıdır. Kekler, şerbetler, tereyağlarını onların tatlılarında bulamazsınız. Pirinçten yapılmış ve adına mochi denen bir dondurmaları bile vardır. Japon tatlıları genellikle düşük yağ ve az şeker içerir. Bizim damak tadımıza biraz uyumsuz olabilir. Ama yine de kilo almamak için tercih edebileceğiniz tatlılardan biri olabilirler.

Yorumlar

yorum var

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.