Sirke ile zayıflama nasıl olur

Sirke İle Zayıflama Nasıl Olur?

Sirke ile zayıflama yöntemleri hakkında son zamanlarda bir çok öneri televizyonlarda yer almakta. Özellikle elma sirkesi asırlardır kadınların yardımına koşmakta ve cilt bakımından, saç bakımına, yemeklerden temizlik konusuna kadar bir çok alanda işe yaramaktadır.

Elma Sirkesi Zayıflatır mı?

Bir çoğunuz bu sorunun cevabını öğrenmek için bu yazıyı okuyor. O yüzden en başta belirtmemiz gerekiyor ki elma sirkesi tek başına sizi zayıflatmaz. Ancak zayıflama ve kilo verme sürecinizde başarılı bir yardımcıdır. 

Zayıflama yöntemleri evde kullanılabildiği ölçüde başarı sağlar. Çünkü modern hayatımızda zayıflama ve kilo vermek için ekstra zaman harcamak her daim mümkün olmayabiliyor. Ancak sirke gibi kolay ulaşılabilir ve kolay uygulanabilir bir yardımcı bu noktada imdadımıza yetişiyor.

Peki o zaman sirke ile zayıflama nasıl olur?

Kilo vermek için hali hazırda bir diyet uygulamıyorsanız veya egzersiz uygulamıyorsanız elma sirkesinden sizin için mucizeler yaratmasını beklememelisiniz. Sirke sizin daha az yemek yemenize yardımcı olacaktır.

Bazı bilimsel araştırmalara göre yemek öncesi veya yemek sırasında almış olduğunuz elma sirkesi doygunluk hissinizin yani tokluk hissinizin süresini normale göre daha uzatacaktır. Özetle daha geç acıkacaksınız. 

Normal şartlar altında yemek yedikten sonra vücudumuzdaki kan şekeri birden artar ve bir süre sonra aynı hızla düşmeye başlar. Kan şekerimiz düştükçe (yemekten sonra ağırlık çökmesi) çoğunlukla enerji ihtiyacı için tatlı tüketimine yöneliriz. Elma sirkesi bu ani şeker yükselmesinin ve düşmesinin önüne geçerek bizim tatlı tüketimimizi sınırlandıracaktır.

Elma Sirkesi ile Diyet

Bazı diyetisyenlerimize göre elma sirkesinin belli bir şekilde düzenli kullanımı sağlıklı kilo vermemize yardımcı olabilirmiş. Örneğin bal ve sirkeyi suya karıştırarak kilo vermek için kullanabilirsiniz. 

Osmanlı zamanından beri kullanılan bu yöntemin tarifi ve uygulanışı şu şekilde:

  • 4 bardak su
  • 4 çorba kaşığı bal (özellikle çiçek balı)
  • 4 çorba kaşığı elma sirkesi

Bu karışımı hazırlayarak dolabınızda saklayabilir ve her yemekten sonra yarım su bardağı alabilirsiniz. Hem enerji seviyenizin artmasına fayda sağlayacak, hem metabolizmanızı koruyacak hem de kilo vermenize yardımcı olacaktır. Bir ayın sonunda gözle görülür bir değişikliğin farkına varacaksınız.

Elma sirkesinin cilt bakımından saç bakımına bir çok mucizevi etkisinden diğer yazılarımızda bahsedeceğiz. Ancak unutmayın kilo vermek için kullanacağınız sirkenin ölçüsünü asla kaçırmayın. Gereksiz kullanımlarda mide rahatsızlıklarına yol açabilirsiniz. Ayrıca elma sirkesinin olabildiğince doğal olması içeriğindeki yağ yakıcı enzimlerin yok olmamış olması açısından önemlidir. 

Elma sirkesinin faydaları konusunda ilerleyen günlerde yeni makalelerle görüşmek dileğiyle.

Yorumlar

yorum var

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.