satranç nasıl oynanır

Satranç Nasıl Oynanır?

Satranç çağlar boyunca oynanagelmiş bilinen en eski zeka oyunlarından birisidir. Bir çok kaynakta kralların oyunu olarak ta geçen satrancın köklerini tarih eserlerinde, eski devlet kayıtlarında ve buluntularda görmek mümkündür. Satranç nasıl oynanır bilmeyenler için nasıl oynandığına geçmeden önce konuyla ilgili genel  kültürünüze katkıda bulunabilecek bazı bilgiler vereceğiz.

Satranç dünyanın geri kalanında olduğu gibi bizim ülkemizde de oldukça popülerdir. Geçen sene İsmail Ağa Cemaati’nden densiz “Hoca” denilen bir şahısın karalamalarına rağmen dinimiz de vücudumuzu olduğu kadar zihnimizi de eğitmemizi önerdiğinden satrancı gönül rahatlığı ile oynayabilirsiniz. “Satranç oynamak günah mı?” “Satranç oynamak caiz mi?” gibi sorularınıza da bu sayede cevap vermiş olduk.

Satranç ülkemizde profesyonel bir ligi bulunan ve Gençlik Spor Bakanlığı‘nca desteklenen önemli bir spor dalı olarak kabul edilmektedir. Satrançtan spor olur mu demeyin hemen, çünkü satranç bir beyin sporu olarak literatüre geçmiştir. Çocuklarımızın algılarını fazlasıyla körelten bilgisayar oyunlarındansa onlara küçük yaşta satranç eğitimi vermek çok faydalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı’nca okullarda seçmeli ders olarak gösterilen satrancın yurt genelinde turnuvaları da devlet eliyle düzenlenmektedir. Devlet çocuklarımızın eğitiminde satrancın önemini zamanında kavramış ve bu konuda çocukları teşvik etmektedir.

Satranç Nasıl Oynanır?

Satranç 8’e 8 eşit karelere bölünmüş toplam 64 kareli bir tahtada oynanmaktadır. Kareler birbirine karışmaması için bir siyah bir beyaz şeklinde boynaır. Tahtanın size göre sağ alt köşesi beyaz kare olacak şekilde yerleştirilir. Her oyuncunun 16 olmak üzere 32 taş bulunur. Oyun rakip takımın şahını almak üzere kuruludur. Taşların hareketlerini ve dizilişlerini anlatarak oyunu daha rahat anlamanıza yardımcı olalım.

Piyon

Her oyuncuda 8 adet piyon bulunur. Piyonlar size yakın olan kenarın 2. sırasına boylu boyunca dizilirler. Piyonlar sadece düz ilerleyebilirler. Her hareketlerinde yalnızca 1 kare ileri gitme hakkına sahiptirler. Önlerinde bulunan taşları yiyemezler. Sadece çaprazlarında olan taşları yiyebilirler. İlk hamle yapacakları zaman istisna olarak 2 kare hareket edebilirler. Piyonlar karşı taraftaki son sıraya ulaştıklarında istedikleri bir taşa dönüşebilirler. Bu yüzden oyunun sonlarına doğru sonucu değiştirme üzerinde çok büyük önemleri vardır.

Kale

Her oyuncuda 2 adet kale bulunur. Kaleler tahtanın köşelerine yerleştirilirler. Sadece ileri geri sağa ve sola hareket edebilirler. Ancak istedikleri kadar ileri gidebilirler. Bu yüzden çok önemli taşlardır.

At

Her oyuncuda 2 adet at bulunur. Atlar hemen kalelerin yanındaki karelere yerleştirilirler. Atlar diğer taşların üzerinden atlayabilirler. Bu yüzden oyunun ortasındaki karışık pozisyonlarda büyük farklar yaratabilirler. Atlar L şeklinde hareket ederler. 2 kare ileri ve bir kare yana şeklinde oynayabilirler.

Fil

Her oyuncuda 2 adet fil bulunur. Filler atların hemen yanındaki karelere yerleştirilirler. Her oyunucun bir beyaz renkte hareket eden bir de siyah renkte hareket eden fili bulunur. Filler istedikleri kadar ileri ve geri hareket edebilirler ancak sadece çapraz olarak.

Vezir

Her oyuncuda sadece bir adet vezir bulunur. Vezirler oyunun en kuvvetli taşlarıdır. Geriye kalan son 2 kareden kendi renginde olana yerleştirilirler. Atın hareketi dışında diğer taşların bütün hareketlerini yapabilirler.

Şah

Oyunun en önemli taşıdır. Kalan son kareye yerleştirilirler. Oyunun amacı bu taşı yemektir. Bu taş sadece 1 kare hareket edebilir. İleri geri sağa sola veya çapraz hareket edebilir.

Satranç nasıl oynanır konusunda umarız size faydalı biraz bilgi verebilmişizdir. Yaşam Reçeteleri‘ni takip etmeye devam edin.

 

 

 

Yorumlar

yorum var

Yazar: admin