Salatalığın Göze Faydaları

Salatalığın Göze Faydaları

Salatalık hem yaz mevsiminde hem de kış mevsiminde çok rahatlıkla bulabileceğimiz çok ucuz bir sebzedir. Su oranının çok yüksek olması  su ihtiyacımızı giderir ve vücuda serinlik verir. Bunun yanı sıra cildimizi nemlendirir. Cildimizdeki kırışıklıkları giderir. Ayrıca salatalığın göze faydaları da çoktur.

Salatalığın Göze Faydaları

Gözaltlarında yorgunluk sebebiyle oluşan şişliklerden kurtulmak için en iyi yardımcılarımızdan biri olan salatalık dilimlerini kullanabiliriz. Yine beslenmeden kaynaklanan, yani bazı gıdaların tüketiminden meydana gelen şişlikleri de yine aynı yöntemle yok edebiliriz. Salatalık dilimleri sadece gözaltlarındaki torbaları değil vücuttaki bütün şişliklerin inmesine yardımcı olur.

Bazı bayanlarda gözaltlarında belirgin siyah halkalar vardır. Bu siyah halkaların rengini azaltmak içinde salatalık tüketmek harika bir yöntemdir.

Salatalığın göze faydaları için nasıl kullanılması gerektiğini iyi bilmeliyiz.

Şimdi gelelim kullanırken nelere dikkat edeceğimize; salatalık dilimlerini elimizden geldiğince ince kesmeliyiz. Böylece gözümüzün ve gözaltımızın her bölgesine salatalığın temas etmesini sağlamış oluruz. Salatalık dilimlerinin 15- 20 dakika cildimizde durması yeterlidir. Yüzümüzü ılık su ile yıkadıktan sonra, ince dilimlenmiş salatalıklarla  yapacağımız maske cildimizin daha sağlıklı ve daha ışıltılı görünmesini sağlayacaktır. Bu maskelerden daha iyi sonuç almak istiyorsak salatalık dilimlerini beş dakika buzun içinde bekletmeliyiz. Elimizde hazır buz yoksa salatalıkları buzdolabında soğuyana kadar bekletebiliriz. Böylece yüzümüzdeki ve gözümüzdeki şişliklerin daha çabuk yok olduğunu görürüz.

Salatalığın içinde bulunan askorbik asit sayesinde vücudumuzda derimizin altında bulunan toksinli sular çekilir ve bu bölge toksinden temizlenir. Salatalığın detoks etkisini bu şekilde açıklayabiliriz.

Patates ve salatalığı rendeleyip gözlerimizin altına koyup 15 dakika beklersek yine gözaltlarımızın daha sağlıklı olacağını göreceğiz. Bu karışımın gözümüzdeki yorgunluğu aldığını ve rahatladığımızı hissedeceğiz.

Salatalıkla yapacağımız bu uygulamalar, kocakarı ilacı gibi gelmesin. Günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar, yapılan uygulamaların haklılığını kanıtlamakta ve bir çok kozmetik ürünün ana maddesi olarak da salatalık kullanılmaktadır.

Salatalıkların organik olması sonuca ulaşmakta en önemli noktalardan biridir. Kullanmadan önce de bol su ile yıkayıp iyice temizlendiğinden emin olmalıyız.

Yaşam Reçeteleri‘nde bulunan diğer cilt bakımı makalelerini de okumanızı öneriyoruz.

Yorumlar

yorum var

Yazar: admin