saç dökülmesinin nedenleri

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Bu yazımızda sizlere saç dökülmesinin nedenleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Kadın vücudu yaşam süresi boyunca değişiklikler geçirir. Bu değişiklikler sonucu olarak saç dökülmesi bir problem olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu problemlerin tedavi ve çözümleri elbette vardır ancak tedavi edebilmemiz için öncelikle nedenini bilmemiz gerekir. Bu yazımızda sizlere 6 temel saç dökülme nedenleri sıraladık.

6 Başlıkta Saç Dökülmesinin Nedenleri

Kötü Saç Bakımı

Saç ürünlerinin bilinçsiz ve aşırı kullanımı (saç düzleştiriciler, fönler, jöle ve sabitleyici spreyler, boyalar, kremler vb) saçlarınızın doğal gelişimini sekteye uğratır ve dökülmelerine yol açar. Çok sıkı topuzlar, yanlış örgüler saçınızın kondisyonunu kötü etkileyecektir. Saçlarınızı çok sık boyamakta bu nedenler arasına girebilir.

PCOS (Polistik Over Sendromu)

Bu durumda erkek hormonları veya androjenler fazla salgılanarak su kabarcıklarına benzer küçük kistler oluştururlar. Bu olumsuzluk saçlarınızın dökülmesine yol açabilir. Vücudunuzdaki hormonal dengesizlikten kaynaklanmaktadır. Vücudunuzda fazladan kıllar çıkıyor olabilir fakat saçlarınızın dökülmesiyle de sonuçlanabilir.

Anemi

Anemi vücudunuzdaki demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bir çok kadın adet kanamaları veya folik asit yetersizliği yüzünden anemi olabilir. Bu durumda vücudunuz daha az hemoglobin üretir ve bu da organlara daha az oksijen gitmesi anlamına gelir. Saç köklerinize yeterli oksijen gitmediğinde ise saçlarınız güçsüzleşir ve kırılıp dökülmeye başlar.

Menopoz

Menopoza giren bir kadının vücudunda birçok değişiklik baş göstermektedir. Bunlardan birisi de malesef saç dökülmesi olabilir. Bu durumun sebebi ise vücudunuzdaki östrojen seviyelerinin düşük olmasıdır. Bu saçlarınızın kurumasına yol açar ve eğer gerekli önlemleri almazsanız saç dökülmesiyle sonuçlanabilir. Nemlendirici şampuanlar kullanarak ve gıdanıza dikkat ederek bu durumun önüne kolaylıkla geçmeniz mümkündür.

Doğum

Bir çok kadın doğum sonrası saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya gelmektedir. Bunun sebebi ise basittir. Hamilelik süresince östrojen hormonu seviyeniz tavan yapar ve saçlarınız gürleşir, fazlalaşır. Ancak doğumdan sonra bu östrojen hormonu seviyesi normale geri döner. Vücudunuzdaki fazla olan saçlar dökülür. Ancak bu durum geçici bir durumdur. Telaş etmenize gerek yok, bir kaç hafta içerisinde saçlarınız normale dönecektir.

Protein Eksikliği

Saçlarımız keratin adı verilen bir proteinden oluşmaktadır. Protein açısından zengin besinler tüketmediğimiz zaman bu doğrudan saçlarımızı etkilemektedir. Saçlarımızın incelmesi ve güçsüzleşerek dökülmesine yol açar.

Yorumlar

yorum var

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.