saç dökülmesini önlemek

Saç Dökülmesini Önlemek

Saç dökülmesini önlemek için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere saç dökülmesine karşı saçlarınıza hasar vermekten kaçınmanız için önerilerde bulunacağız.

Saç dökülmesinin nedenleri için nasıl bir çok sebep sayabiliyorsak bu sebeplere bağlı olarak ta bir çok çözüm önerebiliriz. Ancak bu yazımızda saçlarınıza zarar vermekten korunmanıza yönelik önerilerimizi bir arada topladık. Umarız sizde bu hataları çok sık yapanlar arasında değilsinizdir.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Öneriler

 

Saç Kurutma Makinesini Daha Az Kullanın

Yüksek ısılar saç proteinlerini zayıflatır. Saçlarınızı yüksek ısıya maruz bırakmak ve sık kurutmak saç tellerinizin zayıflamasını ve bu zayıflıklardan dolayı kırılmasına yol açabilir. Bu da saç dökülmesine sebep olur. Saçlarınızın doğal yollarla kuruması en doğrusudur. Bu yüzden saç kurutma makinesinin kullanımını azaltarak daha çok doğal yollarla saçınızın kurumasına izin vermelisiniz.

  • Saç şekillendirici aletler de aynı şekilde saçlarınıza zarar verecektir. Isıyla çalışan maşa vb aletlerinde kullanımını olabildiğince azaltmalısınız.
  • Saçlarınıza ısı yüzünden verdiğiniz zararlar saç köklerinize de etki edebilir. Bu da kalıcı hasarlara yol açabilir.

Permadan Kaçının

Perma saçlarınızın kimyasal yapısında değişiklikler oluşturarak düzleştirilmesi veya dalgalandırılması işlemine verilen addır. Tam olarak saçlarınızın içindeki bağları kopararak düzleşmesini veya dalgalanmasını sağlar. Her iki durumda da saçlarınıza zarar verdiğinizi unutmamalısınız. Bu işlem saçlarınızın zayıflamasına, kurumasına, matlaşmasına ve güçsüzleşmesine sebep olur. Zaman içerisinde kuru ve zayıf saçlarınız dökülmeye yol açar. Bu yüzden elinizden geldiğince perma yaptırmaktan / yapmaktan kaçının.

Boya ve Diğer Renklendirici Kimyasalları Kullanmaktan Kaçının

Boya ve renklendirici kimyasalların sürekli kullanımı ciddi saç problemlerinin ortaya çıkma şansını arttırmaktadır. Saç dökülmesine karşı önlemler alırken boya konusunu gözardı etmemelisiniz. Saç boyama periotlarınız 4-6 haftalık bir zaman diliminden daha kısa olmamalıdır. Saçlarınız beyazlamaya başladığında kendi haline bırakmak saç dökülmesini önlemek açısından onu boyamaktan daha doğru olacaktır.

Saçlarınızı Yakmayın

Saçlarınızın rengini değiştirmek için kimyasal yöntemlere başvurmak ve tabiri caizse saçınızı yakmak, saçlarınızda bulunan doğal pigmentlere zarar vermektedir. Bu şekilde saçınızın doğal kimyasını bozar ve sorunlara davetiye çıkartırsınız. Saçınızı açmak, ardından boyamak, şekillendirmek… Saçınıza karşı adeta seri bir suç işlemiş ve dökülmesi için elinizden geleni yapıyorsunuz anlamına gelir.

Saçlarınızı Fazla Çekmeyin

Bazı saç modellerini yapmak saçlarınızın gerdirilmesini gerektirir. Ancak bunun dozunu aşmak saçlarınızın dökülmesine yol açacaktır. Bu durumlardan kaçınmalısınız.

Yorumlar

yorum var

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.