saç dökülmesine karşı

Saç Dökülmesine Karşı Önlemler

Saç dökülmesini önlemek yazımızda sizlere saç dökülmesine karşı bazı önlemlerden bahsetmiştik. O yazılarda saçınıza yeni hasarlar vermenizin önüne geçmek adına önerilerde bulunmuştuk. Bu yazımızda ise aktif olarak saç bakımı yapmanız konusunda önerilerde bulunacağız.

Bildiğiniz gibi saçlarınızın günlük bakımı görünüş açısından olduğu kadar, saçlarınızın sağlığı açısından da önemlidir. Özellikle saç dökülmesi konusunda saçlarınıza aktif olarak devamlı bakım yapmanız çok önemlidir.

Saç dökülmesine karşı öneriler:

 

Saçlarınızı şampuan ile düzenli olarak yıkayın

Saçlarınızı düzenli yıkamak, saçlarınızı ve saç derinizi temiz tutarak saçlarınızın sağlıklı olmasına yardımcı olur. Özellikle saç derinizin enfeksiyon kaparak saç dökülmesine yol açmasının önüne geçer. Saçlarınızı her gün yıkamaktan kaçının çünkü saçlarınızı yıkamak saçlarınızda bulunan doğal yağları da yıkayarak yok etmektedir.  En fazla iki günde bir gibi bir süre hedefleyin.

Saç tipinize uygun bir şampuan seçin

İyi bir şampuan kullanmak gerçekten de hem saçınızın sağlıklı olmasına hem de iyi görünmesine yardımcı olur. Bu yüzden bu konu için biraz zaman ayırıp saçınız için doğru şampuanı bulmaya özen gösterin. Saçınızın yağlı, kuru veya normal olduğuna karar verdikten sonra bir kaç şampuan deneyerek hangisinin iyi sonuç verdiğine karar verin. Eğer saçlarınızda kepeki veya boya var ise özellikle bu gibi durumlar için üretilmiş şampuanları deneyin.

Protein içerikli şampuanlar ve saç kremleri saçlarınızın daha dolgun ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirler. Çünkü saçlarınızdaki hasarlı bölgeleri dolduracaklardır. Ancak bu sadece geçici bir çözümdür. Çatlakları doldurmak yeni çatlaklar oluşmayacağı anlamına gelmez.

Kaliteli bir saç fırçası kullanın

Nasıl bir saç fırçası veya tarak kullandığınız saç sağlığı konusunda önemli bir rol oynar. Yumuşak ve doğal malzemelerden yapılan fırçalar kullanmaya özen gösterin. Özellikle saçınızı yanlış yönlerde taramamaya dikkat edin. Saçınızı tararken nazik olun ve sakın sert bir şekilde saçlarınızı çekmeyin.

Saçlarınız ıslakken fırça kullanmak yerine tarak kullanmayı deneyin.

Saç derinize masaj yapın

Hindistan cevizi yağı veya lavanta yağı gibi besleyici bir yağ ile saç derinize masaj yapmak bölgedeki kan akışını ve saç köklerinize gidecek kan miktarını arttıracaktır. Bu durum saçlarınıza gidecek besin miktarını arttırarak saçlarınızın güçlenmesini sağlayarak saç dökülmesine karşı önemli bir karşı duruş sergileyecektir.

Saç derinize yapılacak masajlar aynı zamanda tüm vücudunuzun gevşemesine ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Yorumlar

yorum var

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.