saç dökülmesine çözüm

Saç Dökülmesine Çözüm Beslenme

Saç dökülmesinin nedenleri konusunda sizi daha önce bilgilendirmiştik. Bu yazımızda ise sizlere saç dökülmesine çözüm olarak beslenme önerilerinde bulunuyor olacağız.

Saç dökülmesine karşı kesin çözüm adı altında birçok safsataya maruz kalabilirsiniz. Ama emin olun ki böyle bir şey maalesef gerçek değildir. Saç dökülmesinin bir çok nedeni olabileceği gibi bu nedenlere bağlı olarak saç dökülmesine karşı bir çok çözüm de mevcuttur. Bu çözümler tıbbi olabileceği gibi ev içerisinde doğal yöntemler de olabilir. Ancak hepsi istikrarlı ve ciddi bir şekilde uygulandığında sonuca varacaktır. Biz bu yazımızda sizlere saç dökülmesine çözüm arayanlar için beslenme konusunda öneriler vereceğiz.

Saç dökülmesine çözüm için beslenme

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz

Saçınızı ve saç derinizi sağlıklı tutmak için besleyici bir yeme alışkanlığı edinmeniz elzem önem taşır. Sağlıklı bir vücut sağlıklı bir saç ve saç derisi için temel oluşturacaktır. Meyve ve sebzelerle sağlayacağınız sağlıklı bir beslenme düzeni kesinlikle saç dökülmesine karşı önemli bir rol oynayacaktır. Bazı vitamin ve mineraller saç dökülmesine karşı etkin bir rol oynamaktadır.

Bol miktarda demir tüketin

Demir saçlarımız için temel bir mineraldir. Beslenme alışkanlığımıza bağlı olarak demiri “heme demir” şeklinde hayvansal gıdalardan, “non-heme demir” olarak ise bitkisel gıdalardan elde edebiliriz. Aradaki fark heme demirin daha kısa sürede kanımıza karışması ve işe yaramasıdır.  Demir eksikliği direk olarak anemiye, anemi de dolaylı olarak saç köklerine giden besinlerin azalmasıyla saç dökülmesine sebep olan etmenlerden biridir. Bu durumdan kaçınmak için demir açısından zengin diyetlerle beslenmeliyiz.

  • Kırmızı et, balık ve tavuk zengin bir demir kaynağıdır.
  • Brokoli ve ıspanak gibi yeşil sebzeler de demir açısından zengindir.

Yeterli miktarda protein alın

Protein sağlıklı ve güçlü saçlar için olmaz ise olmazdır. Protein eksikliği güçsüz saçlara ve dolayısıyla saç dökülmesine yol açabilir. Yeterli protein miktarı saçlarınızı güçlendirmeye yarayan aminoasitler için gereklidir.  Genellikle şampuanlardan elde edebileceğimiz proteinler yediğimiz yiyeceklerde de bulunmaktadır. Protein açısından zengin diyetlerle beslenerek saçlarımızın güçlü olmasını sağlayabiliriz.

  • Deniz mahsulleri ve süt ürünleri protein açısından oldukça zengindir.
  • Kırmızı et ve soya protein açısından zengin besinlerdir.
  • Vejetaryenler brokoli tüketerek protein eksikliklerini giderebilirler.

Yorumlar

yorum var

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.