Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

Kuru ciltler için bakım önerileri cildinizin neden kuruduğu ile alakalı cevaplar gerektirir. Cildiniz genetik olarak kuru olabileceği gibi dönemsel olarak ta kurumuş olabilir. Ayrıca cildininizin kuruması yaşınızın ilerlemesi ile de doğrudan bağlantılı olabilir. Yaşlanmaya bağlı cilt kuruluklarının sebebi cildinizin bu riske daha açık olması ve daha fazla bakım istemesidir. Sebebi her ne olursa olsun cildin kuruluğunu azaltmak için ilk olarak su tüketimimizi arttırmamız gerekmektedir. Bu sayede cildimizin hem elastikiyeti artar hem canlılığı artar hem de kuruluğu azalır.

Kuru ciltler için bakım önerileri

Cilt kuruluğunuzun sebebini öğrendikten sonra ona uygun çözümler bulabilirsiniz. Örneğin şu anda piyasada en çok satan nemlendirici krem olan Neutrogena Hydro Boost Water Gel kullananlar sorunlarına dermokozmetik bir çözüm getirmişler. Eğer cildinizdeki kuruluk sizin kontrol edemediğiniz düzeydeyse bir cilt uzmanından yardım alarak dermokozmetik çözümlere siz de başvurabilirsiniz.

Cildinizin kuruluğunun azaltmak için meyvelerden ve sebzelerden de yararlanmalıyız. Bol bol tüketmeli ve cildinize bunlarla hazırlanan kürleri uygulamalısınız. Örneğin salatalık gözleri nemlendirebileceği gibi portakal da cildimizi nemlendirecektir. Bunun yanı sıra kuru cilde sahip insanlar ciltlerini çok iyi nemlendirmelidirler. Özellikle cildiniz iyice temizlendikten sonra veya banyodan çıktıktan sonra nemlendirici krem ve yağlarınızı mutlaka kullanmalısınız.

Kuru ciltler için bakım konusunda yağlardan da faydalanmak oldukça uygun olacaktır. Badem yağı, hindistan cevizi yağı, zeytinyağı gibi yağlar 2-3 günde bir cilde sürülmeli ve uzun süre ciltte bekletilmelidir. Bu sırada cilde masaj yaparak yağlar yedirilmelidir. Ballı, sütlü maskeler cilt için oldukça uygun olacaktır. Bunun için sadece bal ile maske tercih edilebileceği gibi biraz sütle karıştırılarak da tercih edilebilir.

Cilt temizliğinizi yaparken cildinizdeki yağı süpürüp alan ürünlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Örneğin sabun, veya yağlı ciltlere yönelik temizleme jelleri ellerinizin uzanamayacağı yerlerde dursun. Bunların yerine temizleme sütleri veya temizleme yağları kullanılmalıdır. Buna ek olarak nemlendirici özellikte alkol içemeyen tonik ile cildi destekleyebilirsiniz.

Nemlendiricinizi gece ve gündüz olarak ayırın ve gece çok daha yoğun nem veren ürünler tercih edin. Serum ile ek bir tabaka daha oluşturun. Nem maskeleri tercih etmeyi unutmayın. Bunlar her gün değil haftada bir kere uygulanan maskelerdir. Yıkanabilir özellikte olanlar olduğu gibi yoğun bir şekilde cilde uygulayıp bu şekilde bırakılan ürünlerde vardır. Bu tip ürünler muhakkak tercih edilmelidir.

Yorumlar

yorum var

Yazar: admin