hamilelikte diş bakımı

Hamilelikte Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ağız ve diş bakımı elbette sadece gebelikte önemli olan bir şey değildir. Her dönemde çok çok önemli olmakla birlikte, bakım doğru bir şekilde yapılmadığında da birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Hamilelikte ise vücudumuzda bulunan bütün hormonlar değiştiği için işlerde biraz değişmektedir. Annelerinizden kötü hikayeler duymuş olabilirsiniz, eskiden kadınlar hamileyken 5 6 dişlerinin bir anda çürüdüğünü üzülerek izlemişler. Bunun sebebi ise bebek kendine gereken kalsiyumu da doğal olarak anneden almaktadır. Dişler için de en önemli gereksinim kalsiyum olduğu için vücutta ister istemez bir miktar kalsiyum eksikliği meydana geliyor. Bakımlar da aksatılmaya başlayınca dişler savunmasız kalmakta ve normalden daha hızlı çürümektedir. Hamilelikte diş bakımı bu yüzden oldukça önemlidir.

Hamilelikte Diş Bakımı

Böyle durumlar ile biz de karşılaşmamak adına hamilelikte diş bakımına diş bakımına ayrı bir önem göstermeliyiz. Bunla beraber kusmaların ardından dişleri muhakkak etraflıca temizlemeli, abur cuburdan kaçınmalı ve ağız bakımı sorumluluğumuzu bir kenara bırakmamalıyız. Aksine eskisinden daha fazla özen göstermeliyiz. Bunun yanı sıra bebeklerin kalsiyum gereksinimi açıkça ortadadır. Bunun içi de anne adayları kalsiyum içeren besinlerin tüketimini artırmalı. Süt ve süt ürünleriyle beslenmeli ve yeşil sebzelerden ve bitkilerden bol bol yararlanmalı.

Diğer yandan hamilelik sırasında tüm hormonlar değiştiği için ağızdaki mukozanın yapısı da değişmektedir. Bu yapı değişikliğiyle beraber ağızdaki tartar ve plak oluşumu da artmaktadır. Bunun için normalde yapılan ağız bakımı kesintisiz devam ettirilmekle beraber bir kademe daha dikkatli hale gelmelidir. Normalde de yapmamız gereken diş ipi kullanımı ve gargara kullanımını yapmıyorsak bunu mutlaka hayatımıza sokmalıyız. Öncelikle bir hekim yardımıyla dişlerimizi kontrol ettirmeliyiz. Fakat unutulmamalıdır ki hamileliğin ilk 3 aynı dental bir tedavi uygulanmaz. Buradaki amaç diş ve diş etimize uygun bir fırça ve diş macunu seçmek. Dünyenın en iyi diş macunu listemize göz atarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Bununla beraber diş ipi ile diş araları detaylıca temizlenmeli ve tuzlu su gargarası aksatılmamalı. Günde en az 2 defa dişler fırçalanmalı. Sabah ilk kalktığınızda genel bir fırçalama ve kahvaltıdan sonra detaylı fırçalama daha sonra gün içerisinde vakit darlığından genel bir fırçalama yapılmalı. Akşam yemeğinden sonra detaylı bir fırçalama yine yapılmalı ve yatmadan önce kesinlikle ve kesinlikle dişler fırçalanmalı bu sayede diş aralarındaki kalıntılar gece boyunca bakterilerin oluşup dişleri çürütmesini engelleyecek ağız kokusuna da sebebiyet vermeyecek.

Yorumlar

yorum var

Yazar: admin