formda kalmak

Diyet Yapmadan Formda Kalmak İçin 7 Öneri

Kilo vermekten daha zor bir olay varsa eminiz bu da formda kalmak olabilir. Kilomuzdan memnun olmadığımız zaman yapacağımız uğraşlar için bir motivasyonumuz olur, bu da diyet veya egzersiz gibi etkinlikleri daha rahat bir psikoloji ile yapmamıza yardımcı olur. Ancak kilomuzdan ve durumumuzdan memnun olduğumuz zamanlarda formumuzu bozacak hatalar yapmak çok kolaydır. 

Yaşam tarzımızı belli bir düzene oturtabilirsek diyet yapmadan da formda kalmak mümkün. Bunu başarabilmek için yaşam reçeteleri olarak sizlere bir kaç tane öneri hazırladık.

Formda Kalmak

1- Yemek yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek size oldukça zor geliyor olabilir. Bu durumda kesinlikle egzersize yönelmelisiniz. Sabahları erken saatlerde yapacağınız kısa egzersizler metabolizmanızın hemen çalışmasını ve güne hazırlanmasını sağlayacaktır.

2- Yaptığınız egzersizden sonra doyurucu ve besleyici bir kahvaltı şart. Unutmayın kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Sizi yoğun güne hazırlayacak ve iştah hormonlarınızı bastıracaktır.

3- Dolabınızda hemen bozulmayacak ya da pakedini açar açmaz bitmeyecek yiyecekler satın almak sizi abur cubur yemekten koruyacaktır. Dolabınızda her daim pişirmeye hazır besleyici sebzeler bulundurun. Sağlıklı ve organik yemekler diyet uygulamasanız dahi formda kalmanız için olmazsa olmazdır.

4- Kahveden korkmayın. Evet yanlış duymadınız her gün içeceğiniz bir bardak kahve vücudunuza belli bir miktarda kafein girmesini sağlar. Kafein vücudunuzun ince kalmasına ve metabolizmanızın dinamik çalışmasına yardım edecek bir uyarıcıdır. Yalnız aç karna kahve içmenizi önermiyoruz, akşamları yemek yedikten sonra veya ofiste otururken içeceğiniz bir kahve sağlığınıza faydalı olacaktır.

5-  Mutfak alışverişine çıkmadan önce sevdiğiniz bir meyve yiyin. Bu hem alışveriş yaparken abur cubura yönelmenizi engelleyecektir hem de araştırmalara göre 25% daha fazla sebze meyve satın alacağınıza işarettir.

6- Haftalık alışveriş yapmak yerine 3 4 günlük alışverişler yapın. Toplu alınan yiyecekler biran önce tüketilmesi gibi endişeler yaratacağından daha fazla yemenize sebep olabilirler.

7- Gece kesinlikle yemek amaçlı mutfağınızı ziyaret etmeyin. Hatta bu uğurda bir saatten sonra mutfakta öcü varmışçasına mutfağa girmeyi kendinize yasaklayın. Metabolizmanız yavaş çalıştığı için bu saatlerde tüketilen en ufak yiyecekler formunuzu korumanızda karşınıza çıkabilirler.

 

Yorumlar

yorum var

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.