elma sirkesi nasıl yapılır

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma sirkesinin faydaları konusunda daha önce web sitemizde bir kaç makale yer almıştı. Elma sirkesinin cilde, saçlara, hazımsızlığa, kilo vermeye, ev temizliğine ve daha bir çok konuda bizlere nasıl yardımcı olduğundan bahsetmiştik. Ancak bu konularda sürekli vurguladığımız ortak nokta, elma sirkesinin doğal, organik olması idi. Çünkü elma sirkesinin içinde olması gereken bazı doğal asitler market raflarında para vererek aldığımız ürünlerin içinde bulunmamaktadır. Bu yüzden organik ürün satan yerlerden temin edebilir veya evimizde kendimiz elma sirkesi yapabiliriz demiştik. Peki evde elma sirkesi nasıl yapılır?

Elma sirkesi nasıl yapılır?

Daha önce evde sirke yapımı hakkında hiç deneme yapmamış olabilirsiniz. Ancak korkacağınız hiçbir şey yok. Evde sirke yapımı oldukça basit ve maliyet açısından oldukça düşük bütçeli bir eylemdir. Makalemizi dikkatle okursanız sorun yaşamadan kendi elma sirkenizi kendinizin yapacağından eminiz. Evde elma sirkesi yapımı için size lazım olan malzeme listesi şu şekilde:

  • 1 litreyi geçmeyecek şekilde temiz ve soğuk su. 700 800 ml kadarı yeterli olacaktır.
  • Bir çay kaşığı sofra tuzu
  • Bir çay kaşığı beyaz toz şeker 
  • Malzemelerinizi alacak büyüklükte cam bir kap. 1 lt’lik cam kavanozlar işinizi görecektir.
  • 2 adet elmanın kabuğunu etli bir şekilde soyunuz. Bize lazım olan kabuklar.

Belirttiğimiz malzemeler bir çoğunuzun mutfağında devamlı olarak vardır. Sadece elmayı mevsiminde alırsanız ve organik bulma şansınız olursa sağlığınız açısından ve yapacağınız sirkenin kalitesi açısından daha iyi olur. 

Bu işlemleri yaparken soyduğunuz elmayı yiyebilirsiniz 🙂 Elmanın kendisi de sirke kadar faydalı bir besindir. Elmamızın kabuklarını litrelik cam kavanozumuzun içine yerleştiriyor ve elimizdeki şeker ve tuzu üzerine ilave ediyoruz. Kavanoz eğer bir litre ise 700 800 ml’lik suyumuz kavanozun geri kalanını dolduracak şekilde döküyoruz. Kavanozumuzun ağzını sıkı bir şekilde kapatıyoruz ve içindeki şekerle tuz iyice eriyene kadar güçlü bir şekilde çalkalıyoruz. Bu karışımı elde ettikten sonra kavanozumuzu daha doğrusu artık sirkemizi ışık almayan ve nemsiz rutubetsiz bir kuytuya saklıyoruz. Sirkemizi en azından 10 gün boyunca hiç ağzını açmadan burda bekletiyoruz. 10 günlük sabırsız bekleyişin sonunda artık sizde evde organik elma sirkesi yapmış bulunuyorsunuz. Bütün yapacağınız bu, size söylediğimiz gibi oldukça basit bir tarif.

Ayrıca elma sirkenizi sakladığınız yerde ne kadar uzun süre bekletirseniz ürününüzün kalitesi o kadar artacaktır. Önemli olan beklerken ağzının hiç açılmaması. Sirkenizi kullanmaya başlamadan önce iyice süzdüğünüzden ve tüm tortularından kurtulduğunuza emin olun.

Dışarda marketten organik olmayanını bile almaya kalksanız bu kadar saf bir ürün bulamazsınız. Ayrıca hiç bir kimyasal madde veya koruyucu eklenmemiş organik elma sirkesi fiyatı piyasada yaklaşık 50 TL’dir. Evde elma sirkesi yapımı ise size en fazla 3-4 TL’ye malolacaktır.

Yorumlar

yorum var

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.