doğal saç boyası

Doğal Saç Boyası Yapımı

Gün geçtikçe tekrar klasik yöntemlere dönüyoruz. Özellikle sağlık konusunda kimyasal içeriklerden uzaklaşmak için doğal sağlık yöntemleri yükselişte. Biz de bu yazımızda sizlere doğal saç boyası yapımı hakkında kına ile uygulanan bir yöntem anlatacağız.

Hem Avrupada hem de bizim ülkemizde içerdiği toksik maddeler yüzündne kimyasal saç boyaları birbiri ardına yasaklanıyor. Bu toksik maddeleri içeren saç boyaları saç derinizde alerjiler, dökülmeler, ciğerlerinizde rahatsızlıklar hatta ve hatta kansere kadar varan kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Kimyasal boyalar hala piyasada bulunduğu için hangi boyayı kullanacağınız konusunda özenli seçimler yapmak size kalıyor. Araştırmalarınızı iyi yapınız. Pahallı veya ucuz olması bir boyanın sağlık açısından hangi riskleri taşıdığını göstermez bunu da unutmayınız.

Sizlere ev yapımı bir doğal saç boyası önerisinde bulunacağız.

Fakat unutmamalasınızki bu bitkisel saç boyaları saçınızdaki beyazları tamamen kapatmazlar. Saçınızın doğal renginin canlanması ve güçlenmesinde işe yararlar. Aynı zamanda ışık ve gölge vermek içinde kullanabilirsiniz.

Kına ile doğal saç boyası (sarışın veya esmerler için)

Kına bitkisinin tozu yüzlerce hatta binlerce yıldır saç boyamak için kullanılmaktadır. Bu konuda en çok kullanılan bitkilerden de biridir. Çünkü kahverengi ve kızıl arasına çalan rengi oldukça uzun süre canlılığını korur. Kına aynı zamanda saçlarınızın güçlü ve canlı olmasına da yardımcı olur.

Hazırlanışı:

Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı ile yaklaşık 3 çorba kaşığı kınanızı bir kapta karıştırın. Yumuşak bir macun elde edinceye kadar yağ ekleyebilirsiniz. Dilerseniz saçınızın beslemesi için yumurta da ekleyebilirsiniz. Saçınızı ıslatıp bir fırça yardımıyla saçınıza yediriniz. Aynı diğer boyalarda olduğu gibi saçlarınızı parça parça bölümlere ayırarak uygulama yapmalısınız.

Ardından saçlarınızı bir naylon ile sarınız. En üste de bir duş bonesi geçirebilirsiniz. Kına saçınızda ne kadar uzun süre kalırsa o kadar koyu renkli gölgeler elde edersiniz. Siz en azından bir kaç saat saçınızı açmamalısınız. Ardından saçınızı suyla (şampuan kullanmayınız) iyice yıkayınız. Dilerseniz saç kremi kullanabilirsiniz.

Daha koyu ve daha hızlı sonuç almak için macununuza bir miktar çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz.

İleriki günlerde bitkisel saç boyası için daha farklı önerilerle karşınızda olacağız. Bu arada saç bakımı kategorimizdeki diğer yazıları inceleyebilirsiniz. Keyifli, sağlıklı günler.

Yorumlar

yorum var

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.