diş sararması neden olur

Diş Sararması Neden Olur?

Dişlerimiz gülüşümüzün güzelliği için çok önemlidir. Görünüşümüzün güzelliği kadar konuşurken ve gülerken dişlerimizin pürüzsüzlüğü ve parlak beyazlığı da sağlık ve özgüven açısından çok önemlidir. Sigara alışkanlıkları, kahve, çay, alkol alışkanlıkları dişleri sarartan çok önemli sebeplerdir. Bütün gün boyunca iş yerinde olmak, gün boyunca dişleri fırçalama fırsatı olmaması, vakit darlığı gibi etmelerden dişlerimize iyi bakamamaktayız. Sonuç olarak da yemek artıkları, düzenli diş fırçalayamamak diş sararması sorununu ortaya çıkartmaktadır.

Diş Sararması

Bunların yanında bilinmelidir ki dişler yemeklerde ve içeceklerde bulunan asitler sebebiyle sararmaktadır. Domates, sirke, kırmızı şarap, beyaz şarap, bonibon, jelibon gibi atıştırmalıklar da dişlerin başlıca düşmanlarındandır. Dişlerimizi günde bir defa fırçalamak yeterli değildir. Bunlar yiyecekler sebebiyle dişlerimizde oluşan tartarların yerleşmesine sebep olur. Diş sararmasının yerleşen tartarlardan oluştuğunu öğrendikten sonra diş sararması için ne yapılır biraz tartışalım. Öncelikle sabahtan başlayalım.

Dişlerimizi sabah kalkar kalkmaz hafif bir şekilde fırçalayarak gece boyunca kalan kalıntılardan ve ağızda oluşabilecek bakterilerden kurtardıktan sonra kahvaltımızı yapabiliriz. Kahvaltıdan sonra dişlerimizi elektronik dönen fırçalar ile detaylı bir şekilde temizlemeliyiz. Ardından diş ipi ile dişlerimizin aralarını temizlemeli ve gargara yapmalıyız. Gargarayı her gün fazla fazla kullanmanıza gerek yok. Haftada 3 defa kullanmak yeterli olacaktır. Bu sayede dişlerinizin yüzeyi sıyrılmamış olur. Hassasiyet oluşumu önlenmiş olur. Son olarak dişlerimizi fırçaladıktan sonra 1-2 saat hiç bir şey yiyip içmememiz ideal olur. Bu sayede dişlerin üzerinde açılan boşluklara hemen yeni kirler dolmamış olur.

Gün içerisinde de yanımızda dış fırçası ve diş macunu taşımalı ve 30 saniye içinde dişlerimizi atıklardan arındırmalıyız. Çok uzun süre basamaklı bir bakım olmasına gerek yok. Dişlerin yüzeyine atıkların yapışmaması için yeterli olacaktır. Son olarak diş beyazlatıcı kağıtlardan da yardım alabilirsiniz. Akşamları bu kağıtları dişlerinize temizledikten sonra yapıştırıp 20 dakika beklemeniz yeterli olacaktır.

Ağız ve diş sağlığı hakkında diş macununuz da önemli bir rol oynar. Bu konuyla ilgili dünyanın en iyi diş macunu markalarını listelediğimiz bir yazımız da mevcut. Okamnızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Yorumlar

yorum var

Yazar: admin