Ağız hijyeni Nasıl Sağlanır

Ağız Hijyeni Nasıl Sağlanır?

Ağız hijyeni nasıl sağlanır yazımıza başlamadan önce ağız ve diş sağlığınız için doğru ürünleri kullanıyor olmanız gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Bu konuyla ilgili daha önce yazdığımız dünyanın en iyi diş macunu listemize göz atmak isteyebilirsiniz.

Ağız hijyeni denilince akla sadece diş fırçalamak gelir. Akla gelen kısmıyla bile oldukça basit olan bu işlem birçok kişi için bile unutulan veya önemsenmeyen bir durumdur. Ağızdaki atıklar düzenli olarak temizlenmediği sürece atıkların üzerinde biriken bakteriler dişlerimizi yavaş yavaş yiyip çürütmektedirler. Bu bakteriler dişlerimizi çürütürken de aynı zamanda kötü bir koku salgılamaktadırlar. Bu kötü koku sonucunda da ağız kokusu gibi bir problemle karşılaşmaktayız. Aynı zamanda yine dişler düzenli ve doğru bir şekilde temizlenmezse oluşan çürükler bir süre sonra daha ciddi boyutlara gelecektir. Güçsüzleşen dişler yemek yerken kırılabilecektir. Kırılan dişlere müdahale edilmediği takdirde bu diş etlerine zarar verecek ve diş etleri kızarmaya, şişmeye başlayacaktır. Aynı zamanda apse yapan diş etleri hem baş ağrısına hem çene ağrısına sebep olacaktır ve böyle dönemlerde dişlere müdahale edilememekte ve doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi gerektirmektedir.

Yine dişler olması gerektiği gibi temizlenmediğinde ve bu durum diş etlerine zarar vermeye başladığında diş etlerimiz kanamaya, iltihaplanmaya ve çekilmeye başlayacaktır. Biliyoruz ki dişleri yerinde tutan yapı diş etleridir. Diş etleri çekilmeye başladığında dişler diş etlerine tutunamayacak ve dökülmeye başlayacaktır. Bu durumda sağlıksız diş etlerine de protez takılamadığı gibi hem görüntü açısından hem de verdiği acı açısından oldukça zorlu bir süreç olacaktır.

Ağız Hijyeni Nasıl Sağlanır?

Peki, bütün bunlar ile karşılaşmamak için ağız hijyeni adına neler yapabiliriz. Öncelikle 6 ayda bir doktora, diş doktoruna gitme alışkanlığı edinmeliyiz. Dişleri fırçalarken elektronik ve yuvarlak diş fırçaları tercih ederek her dişi tek tek temizlemeliyiz. Eğer elektronik diş fırçası tercih etmiyorsak o zaman alt dişleri aşağıdan yukarıya, üst dişleri yukarıdan aşağıya, en arkadaki dişleri kesinlikle unutmamak kaydıyla, her dişin hem iç yüzeyi hem de dış yüzeyi temizlenmelidir. Kendi diş yapınız için uygun bir diş macunu tercihinin yanı sıra karbonu su ile macun kıvamına getirerek de diş macunu olarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda her gün ağır yapılı gargaraları kullanmak yerine tuzlu suyu gargara olarak kullanabilirsiniz.

İlk olarak sabah kalktığınızda ağızda oluşması muhtemel bakterileri arındırmak için üstün körü dişler fırçalanmalıdır. Ardından kahvaltıdan sonra önce dişler fırçalanmalı daha sonra diş ipiyle diş araları temizlenmeli daha sonra gargara yapılmalıdır. Yanınızda mutlaka küçük boy fırça ve macun taşımalı ve 20-30 saniyede olsa öğren yemeğinden sonra dişler fırçalanmalı. Dişler fırçalandıktan sonra 1-2 saat sudan başka bir şey yiyip içilmemeli. Temizlenen ve açık olan diş yüzeylerinin arasına hemen bir artık dolmasını engellemek için. Akşam yemeğinden sonra bir kere daha derin bir temizlik yapılmalı ve yatmadan önce mutlaka yine 20-30 saniye de olsa dişler fırçalanmalı ve tuzlu su gargara yapılmadan yatılmamalıdır. Bu gece boyunca kalıntıların bakteri oluşturmasına neden olmasını engelleyecek hem de kötü ağız kokusunun önüne geçmiş olacaksınız.

Bu makale ile umarız ağız hijyeni nasıl sağlanır sorusuna bir nebze cevap olabilmişizdir.

Yorumlar

yorum var

Yazar: admin